Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel

ECORSON - PROFESSIONAL PAINTS

offlineecorson blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | blog ekspercki
55777 odwiedzin | wpisów: 1, komentarzy: 9, artykułów: 120, obserwuje: 12

Ciepłe i zimne układy kolorystyczne

autor: ecorson blog budowlany - wyślij wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »

Temperatura w naszych wnętrzach zależy od… tonacji kolorów, którymi pokryjemy ściany. Gdzie stosować barwy ciepłe i zimne oraz jakie ich zestawienia cieszą się szczególną popularnością?

Wybór wiodącego koloru w naszych wnętrzach wpływa na jego charakter i odbiór. W zależności od tego, czy będzie to barwa nasycona, nienasycona, ciepła lub zimna, dobieramy pozostałe dodatki tak, by tworzyły one spójną całość.


blog budowlany - mojabudowa.pl


Każda z barw wywołuje w nas określone wrażenia i uczucia, stymuluje do działania lub uspokaja. Mamy więc kolory świeże, czyste, ciężkie, lekkie, energetyczne, orzeźwiające bądź agresywne i przydymione. W zależności od ich kompilacji w przestrzeni oraz nasycenia, optycznie powiększają lub pomniejszają przestrzeń. Podział na barwy ciepłe i zimne zależny jest od ilości zawartej w nich tonacji intensywnej czerwieni, chłodnego niebieskiego bądź zimnego błękitu. Oliwkowa zieleń powszechnie uznawana jest za barwę ciepłą, natomiast szmaragdowa zieleń to kolor chłodny.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Przestrzeń i kolor

Kolory zimne tworzą zazwyczaj wrażenie przestronności, natomiast ciepłe stwarzają iluzję przytulnej i niewielkiej perspektywy. Te pierwsze są więc polecane do pomieszczeń usytuowanych od strony południowej. Temperaturę wnętrza umieszczonego od strony północnej ocieplają natomiast barwy ciepłe. Warto również zwrócić uwagę na inny aspekt, duża ilość słońca wpadająca do wnętrza stwarza kontrast pomiędzy oświetleniem przy oknach i pozostałych miejscach w pomieszczeniu. Różne tonacje barw na ścianach pozwalają go zminimalizować. Dlatego zaleca się malować ściany przy oknach kolorami zimniejszymi, natomiast pozostałe powierzchnie usytuowane w głębi pomieszczeń, pokrywać tonacjami ciepłymi.

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Jaka tonacja do jakiej stylizacji?

Połączenie na ścianach kolorów o różnych temperaturach nie należy do prostych. Uniwersalne jednak wydaje się być zestawienie czerwieni z amarantem oraz wszelkich odmian beżu z jasnymi i ciemnymi kremami. Zimne barwy na ścianach sprawdzają się w aranżacjach w stylu modernistycznym, industrialnym, weneckim, skandynawskim, rokoko, bądź angielskim, gdzie ocieplane bywają różnorodnymi dodatkami. Wysokotemperaturowe kolory natomiast to popularne rozwiązanie dla dekoracji vintage, pop-art, orientalnych, folkowych lub kolonialnych. Jeśli chcemy dodać nieco chłodu lub ciepła danej barwie, polecamy eksperymentować z efektami dekoracyjnymi. Wyzwalają one na powierzchniach refleksy światła w poświatach perłowych, złotych, metalicznych, srebrnych i rdzawych, co pozwala na subtelną manipulację temperaturą użytej barwy.


blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Więcej o ciepłych i zimnych układach kolorystycznych tutaj: http://http://www.ecorson.com/pl/kolory.html


Statystyki mojabudowa.pl
Liczba blogów:49704
Liczba wpisów:206869
Liczba komentarzy:874527
Liczba zdjęć:764823
Użytkownicy online:468