Artykuł: Dynamiczne przestrzenie
Kolor ma znaczenie nie tylko dla estetyki wnętrza, lecz również dla samopoczucia przebywających w nim osób. Dlatego tak ważne jest, by dobrać odpowiednią barwę na ściany?
Czerwony należy do dynamicznych kolorów podstawowych. Występując na ścianach w pomieszczeniu, podwyższa ciśnienie krwi, zwiększa tempo oddychania oraz pobudza nas do działania. Czerwony wyzwala energię oraz sprzyja kreatywnemu myśleniu. W nadmiarze może jednak prowadzić do nadpobudliwości i nerwowości.
Jak na nas działa?
Barwa czerwona jest zharmonizowana z pomarańczową i fioletową. Dlatego połączenie tego zestawienia kolorystycznego na ścianach, zawsze wygląda ciekawie i stanowi spójną kompozycję. Czerwony zawsze skupia na sobie wzrok i staje się wyeksponowany na tle innych barw. Świetnie sprawdza się jako kolor ścian w przejściach budynków użyteczności publicznej, w mieszkaniach prywatnych - w miejscach, gdzie zazwyczaj uprawia się aktywność fizyczną i wskazana jest motywacja do działania. Dobrze spełnia swoje zadanie także w kuchniach bądź jadalniach, ponieważ zaostrza apetyt. Czerwień dodaje wnętrzom wigoru i energii, ubierając je w ciekawy i osobisty charakter. Niewskazana jest jednak dla osób chronicznie zmęczonych, chorych na grypę bądź z nadciśnieniem.
Co w zestawieniu z czerwienią?
Każdy odcień czerwieni doskonale ze sobą współgra. W zestawieniu, wyglądają efektownie zarówno w kwiecistych sypialniach jak i w eleganckim salonie. W dużych przestrzeniach mieszkalnych lepiej zastosować stonowany odcień czerwonego. W mniejszych natomiast lepiej sprawdza się jasna i mocna czerwień, która niesie ze sobą dużą dawkę energii. Czerwony z odcieniami brązu dobrze komponuje się z zielenią, błękitem, ochrą i umbrą. Ciemne czerwienie z kolei świetnie sprawdzają się w połączeniu z oliwkową zielenią bądź kremowymi kolorami. Do bladych odcieni koloru “energii” dobrze dopierać szarości, kremy, beże i subtelne zielenie. Szarłat natomiast korzystnie wygląda w zestawieniu z błękitem, złotem, bielą, czernią lub zielenią.
Efektowna ściana
Jeśli chcemy nadać naszym pomieszczeniom wyjątkowego charakteru, możemy pokusić się o oryginalne rozwiązania dekoracyjne. Warto pomalować jedną lub dwie ściany farbą strukturalną Luna, która w czerwonym odcieniu w wyjątkowy sposób rozświetli nasze wnętrza. Zastosowana emulsja nada barwie eleganckie refleksy złota lub perły. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się praktycznie w każdym mieszkaniu, dodając mu szyku i charakteru. Czerwień wygląda zjawiskowo także w swoim rdzawym odcieniu, który możemy otrzymać stosując masę dekoracyjną Oxidecor E marki ECORSON. Bardzo dobrze komponuje się ona z wnętrzami urządzonymi w stylu klasycznym, bądź industrialnym. Wprowadza do pomieszczeń efekt artystycznego utleniania, w efekcie czego powstaje w nich oryginalna atmosfera. W żywych barwach sprawdzi się również stiuk. Stiuk wenecki posiada wiele zalet, nie tylko dekoracyjnych. Odbija światło, a więc wizualnie powiększa pomieszczenie, może być stosowany zarówno w małych jak i dużych pomieszczeniach. Jest też doskonałym produktem dla ceniących sobie ekologię. Stiuk to pokrycie w 100 % ekologiczne a ponadto, ze względu na swoje właściwości, pozwala na łatwe odprowadzanie wilgoci, co zapobiega występowaniu pleśni i grzybów. Stiuk wenecki Calce Grassello marki ECORSON spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających. A szeroka paleta kolorów pozwoli na wybranie odpowiedniego dla nas koloru.